Weekend cultural în aer liber la Constanța

vineri, 10 iulie 2020 - duminică, 12 iulie 2020

afis Cioburi de poveste in Scythia Minor

„Meciul de Comedie - spectacol de improvizație”, vineri, 10 iulie, ora 21:30, sâmbătă, 11 iulie, ora 20:30, duminică, 12 iulie, ora 20:30, Parcul Arheologic

Cea de-a patra premieră a acestei stagiuni la Teatrul de Stat Constanța se joacă outdoor.  Reprezentațiile din Parcul Arheologic  au loc cu sprijinul Primăriei Municipiului Constanța. Spectacolul de improvizație are ca principală caracteristică lipsa oricărui scenariu și chiar și a regiei. Totul, text, mișcare scenică, lumini, muzică se creează pe loc, în fața spectatorilor. Formatul este unul competițional, actorii fiind împărțiți în două echipe care se înfruntă într-o serie de probe, iar spectatorii au un rol foarte important, ei stabilind și temele de improvizație precum și echipa câștigătoare a fiecărei probe. Actorii-improvizatori care se vor întrece în acest spectacol sunt Florin Aioane, Remus Archip, Andrei Bibire, Andrei Cantaragiu, Lucian Iftime, Vlad Lință, Ecaterina Lupu, Cătălina Mihai, Ștefan Mihai, Mirela Pană, Florina Stănculeț iar muzica ce va acompania „competiția” va fi improvizată de tânărul și talentatul Mădălin Nicolae Mușat, absolvent al Colegiului Național de Arte „Regina Maria”.

„Cioburi de poveste în Scythia Minor”, sâmbătă, 11 iulie, duminică, 12 iulie, ora 22:00, Parcul Arheologic

Spectacolul de teatru cu temă antică realizat de Asociația Culturală Georgiana Rusu, în parteneriat cu Primăria Municipiului Constanța continuă și în acest sfârșit de săptămână. Timp de 50 de minute veți asista la momente de neuitat, pline de emoție, mister și istorie. Povestea de dragoste dintre Irina, fata princepsului Tomisului și al Scythiei și gladiatorul Diodoro va aduce în prim plan episoade importante ale istoriei Dobrogei, cum ar fi confruntarea dintre episcopul Bretanion și împăratul Valens, dar și informații prețioase despre preoteasa Aba și Mater Cybele, zeița cetăților, a stâncilor și a fecundității.

„Musica sempre libera”, sâmbătă, 11 iulie, ora 20:00, „Marea și Muzica”, duminică, 12 iulie, ora 20:00, parcul din fața Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”

Concertul de arii și cântece celebre, „Musica sempre libera”, revine pe terasa instituției de cultură. Sunteți invitați să petreceți momente de neuitat în compania soliștilor: Laura Eftimie, Mihaela Ionescu, Lucia Mihalache, Răzvan Săraru, Silvia Simionescu, Mădălin Băldău, Marius Eftimie, Bogdan Ocheșel, Laurențiu Severin, Daniela Vlădescu.

Duminică, 12 iulie, de la ora 20:00, va fi prezentat publicului concertul de bijuterii muzicale instrumentale „Marea și Muzica”. Vor evolua soliștii: Sebastian Tegzeșiu, Carmen Simion, Rodica Nurla, Dumitru Porcescu, Boteanu Maria, Daniela Railean, Constantin Grigorescu, Cristian Fulga, Florin Iacob, Adela Necula, Carmen Tegzeșiu, Ghiorghiță Tănase, Andrei Railean, Sorin Fulger, Cristina Vârtejan, Cristina Tegzeșiu, Natalia Gribinic, Livian Trufin, Vitali Postolache, Bogdan Manciu, Marcel Dășanu, Benoni Bolea, Nicolae Gribinic, Vitali Porcescu, Vitali Milosta, Serghei Porcescu, Veaceslav Ghilescu, Nicu Dima, Dorin Ioan, Iurie Postoache.

Evenimentele culturale în aer liber organizate de Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”, cu sprijinul Primăriei Municipiului Constanța, vor avea loc săptămânal, sâmbăta și duminica, de la ora 20:00, în aceeași locație, până în data de 31 august. Intrarea este gratuită.

Pentru ca spectacolele să se desfășoare în condiții optime, circulația autovehiculelor va fi restricționată  pe aleea delimitată de strada Ștefan cel Mare și Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”, sâmbătă și duminică, în intervalul orar 14:00 – 22:00.

Reamintim că în perimetrul asigurat de organizatori în parcul din fața Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski” este permisă participarea spectatorilor în limita scaunelor puse la dispoziție, capacitatea spațiului rezervat spectatorilor fiind de 84 locuri pe scaune.

Potrivit organizatorilor, singurele motive de anulare a evenimentelor sunt condițiile meteo neprielnice, sau participarea instituției de cultură la alte evenimente organizate în aceleași zile în alte locații din Constanța.

Spectacolele se vor desfășura cu respectarea reglementărilor privind prevenirea contaminării cu noul coronavirus SARS –CoV-2 și pentru asigurarea desfășurării activităților în condiții de siguranță sanitară în domeniul culturii, reglementări cuprinse în Ordinul emis de către MINISTERUL CULTURII  nr.2.879 din 29 mai 2020, și de către MINISTERUL SĂNĂTĂȚII nr.967 din 29 mai 2020.

Regulamentul de participare poate fi vizualizat accesând următorul link: http://tnobconstanta.ro/2020/06/06/regulament-participare-evenimente/