Campania “Vaccinarea salvează vieţi” ajunge la Constanţa

duminică, 28 mai 2017 - duminică, 28 mai 2017

Campania de informare şi educare “Vaccinarea salvează vieţi” ajunge la Constanţa în data de 28 mai, continuându-şi misiunea de informare şi educare în ce priveşte imunizarea prin vaccinare.

Iniţiată de către Asociaţia Pro Imunizare împreună cu Societatea Naţională de Medicina Familiei şi Societatea Română de Microbiologie şi beneficiind de sprijinul Primăriei municipiului Constanța şi al Direcţiei de Sănătate Publică Constanţa, campania şi-a propus să informeze corect folosind dovezi ştiinţifice şi expertiza medicilor, răspunzând astfel celor care au încă un semn de întrebare în privinţa vaccinării. Imunizarea activă, prin vaccinare, rămâne cea mai eficientă metodă de prevenţie a unor boli infecţioase grave.

“Este extrem de important ca oamenii să aibă acces permanent la informaţii corecte şi fundamentate ştiinţific atunci când vine vorba despre vaccinuri şi vaccinare. Activitatea de vaccinare, componentă prioritară a sistemului de sănătate, trebuie explicată oamenilor astfel încât ei să înţeleagă că în absenţa ei sănătatea copiilor şi siguranţa naţională sunt puse în pericol,” a declarat Prof. Univ. Dr. Alexandru Rafila, Președinte al Societății Române de Microbiologie, Membru în Comitetul Permanent al Biroului Regional al OMS Europa.

“Împreună creştem obiceiuri sănătoase” este evenimentul interactiv al campaniei şi va avea loc dumincă, 28 mai, în parcul Tăbăcărie, Ţara Piticilor, interval orar 10:00 – 14:00. Actriţa Ioana Ginghină şi echipa MiniArt Show îi invită pe părinţi şi copii la un exerciţiu de prevenţie neobişnuit. Copiii vor învăţa cum pot „lupta” cu virusurile şi bacteriile şi vor deprinde câteva reguli simple de prevenție, în timp ce părinţii vor avea posibilitatea să se informeze corect cu ajutorul specialiştilor şi al materialelor informative. Nu vor lipsi atelierele creative, momentele de animaţie şi concursurile cu premii, toţi cei prezenţi devenind campionii prevenţiei!

Main Image
Item 1 of 0